Stičišče Prehod
»Stičišče Prehod«
(2014 – 2016)
Mladost je obdobje polno prehodov med statusi in situacijami na raznih področjih. Eden najzahtevnejših in ključnih je prehod iz šolanja v svet dela, saj mladim prav zaposlitev zagotavlja socialno-ekonomsko neodvisnost in jim hkrati daje možnost dolgoročnega načrtovanja samostojnega življenja. Dandanes je prehod mladih v prvo zaposlitev pogosto težaven korak za marsikaterega mladostnika. Stanje na področju zaposlovanja mladih s posebnimi potrebami oz. mladih z invalidnostmi pa je še toliko slabše.
Z namenom omogočanja in podpore celovitega modela pomoči mladim s posebnimi potrebami na prehodu iz šole v svet dela sta 1. marca 2014 v dveh slovenskih regijah pričeli delovati dve stičišči, Stičišče Prehod Celje (za Savinjsko regijo) in Stičišče Prehod Kranj (za Gorenjsko regijo).
V prihodnjih dveh letih bosta stičišči delovali kot informativna točka in povezovalni člen med mladimi s posebnimi potrebami, parcialno ločenimi institucijami in službami na lokalni in nacionalni ravni, nevladnimi organizacijami (NVO) in delodajalci. Njune glavne dejavnosti bodo informiranje, izobraževanje in svetovanje.
Nudili bosta:
- celovit model pomoči mladim s posebnimi potrebami na prehodu iz šole v svet dela oz. individualno vodenje in spremljanje mladih s posebnimi potrebami skozi proces prehoda;
- informiranje in osveščanje institucij in služb, ki prihajajo v stik z mladimi s posebnimi potrebami, delodajalcev, drugih NVO in širše javnosti v lokalnem okolju o pomenu procesa prehoda;
- neformalna izobraževanja in usposabljanja za mlade s posebnimi potrebami, njihove starše, strokovne delavce institucij in služb, druge NVO in delodajalce;
- vzpostavljanje podporne mreže institucij, služb, delodajalcev in drugih NVO, ki bo v prihodnje lahko samostojno omogočala pomoč in podporo mladim s posebnimi potrebami na prehodu iz šole v svet dela v Savinjski in Gorenjski regiji.
Stičišči in njuni dejavnosti vodita in izvajata zavod RACIO SOCIAL iz Celja in društvo AURIS iz Kranja.
Lokaciji stičišč in kontakti:
- Stičišče Prehod Celje
RACIO SOCIAL Zavod za razvoj socialnih in zaposlitvenih programov, Kersnikova ulica 19, 3000 Celje
Telefon: (03) 428 50 60
E-pošta: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Če ga želite videti, omogočite Javascript.
- Stičišče Prehod Kranj
Medobčinsko društvo gluhih in naglušnih Gorenjske – AURIS Kranj,Huje 23/a, 4000 Kranj
Telefon: (04) 235 14 70; 05 904 46 00
E-pošta: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Če ga želite videti, omogočite Javascript.
Delovanje stičišč je del dvoletnega projekta »Stičišče Prehod«, ki nadgrajuje rezultate in ugotovitve projekta »Prehod«, ki se je izvajal med leti 2010 in 2013 in bil financiran s strani Evropskega socialnega sklada in Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Z namenom opolnomočenja mladih s posebnimi potrebami se v projektu »Stičišče Prehod« v dveh slovenskih regijah vzpostavlja sistem celovitega modela pomoči in podporne mreže za mlade s posebnimi potrebami na prehodu. Izkušnje v projektu bodo podlaga za oblikovanje predlogov razreševanja problematike prehoda na sistemski ravni.
Projekt »Stičišče Prehod« sofinancira Finančni mehanizem EGP in Norveške, Sklad za nevladne organizacije. V projektu sodelujejo dve slovenski nevladni organizaciji, RACIO SOCIAL in AURIS Kranj, in organizacija iz Norveške, Lyk-z & døtre as.
Uradne spletne strani:
http://www.norveski.nvosklad.si/
Pripravila: Mihaela Žveglič, RACIO SOCIAL