Tolmači
14. novembra 2002 je bil v Uradnem listu Republike Slovenije objavljen Zakon o uporabi slovenskega znakovnega jezika (ZUSZJ). To je bil pomemben mejnik, saj smo gluhi in naglušni končno dobili pravico uporabe slovenskega znakovnega jezika in uradno pravico do tolmača, s pa tem zagotovilo s strani države, da je lahko tolmač prisoten pri vseh uradnih postopkih, v katerih se znajdejo gluhe in naglušne osebe.
Tolmač gluhim osebam tolmači slovenski govorni jezik v znakovni jezik, slišečim osebam pa tolmači znakovni jezik v slovenski govorni jezik.
Tolmač za znakovni jezik je polnoletna oseba, ki ji je bil izdan certifikat v skladu s predpisi, ki urejajo nacionalne poklicne kvalifikacije in je vpisana v register tolmačev za znakovni jezik, katerega vodi ministrstvo, pristojno za invalidsko varstvo. Vsakdo, ki želi postati tolmač, mora imeti najmanj 5. stopnjo izobrazbe.
Tolmači so pri svojem delu dolžni upoštevati kodeks poklicne etike za tolmače.
Združenje tolmačev za slovenski znakovni jezik vodi listo tolmačev za znakovni jezik, ki so vpisani v register in tudi mi objavljamo seznam tolmačev ter njihovih kontaktnih podatkov:
Posavje, Celjsko, Velenjsko in Koroško Območje
V društvu izvajamo začetne in nadaljevalne tečaje slovenskega znakovnega jezika in sicer v primeru, da je zadostno število interesentov (vsaj 5). Termini tečajev se določijo na prvem skupnem sestanku in potekajo običajno 1x tedensko po 2 šolski uri.
Če se želite udeležiti tečaja slovenskega znakovnega jezika, nas pokličite na telefonsko številko 04 / 235 14 70 in se prijavite. Ko bo zbranih dovolj interesentov, vas bomo poklicali in vam sporočili podrobnosti o pričetku tečaja.